Darmowa wersja CrazyEgg pozwala śledzić cztery strony oraz do 5 tys. wizyt miesięcznie.
Chciałbym Zaznaczyć
Na swoim Blogu umieszczam nie tylko swoje artykuły.Przy innych publikacjach umieszczę źródło.
Zobacz Co Się Dzieje Na Twojej Stronie.
piątek, marca 28, 2008 | Etykiety: Testy, WWW | 0 Comments
Przetestuj swoją stronę WWW w różnych przeglądarkach
Przetestuj swoją stronę WWW w różnych przeglądarkach
piątek, marca 28, 2008 | Etykiety: Testy, WWW | 0 Comments
PHP I Oracle Razem. Część I
Część I - Instalacja Bazy Danych Oracle 10g Express Edition.
Baza danych Oracle od dawna słynie z wyjątkowej stabilności, wydajności i... ceny! Jednak po wydaniu wersji, oznaczonej symbolem 10g, producent zdecydował się na zaskakujący krok, udostępnił jedną z nich - Express Edition - bezpłatnie. Otworzyło to przed twórcami aplikacji sieciowych możliwości wykorzystania tego doskonałego produktu w projektach niskobudżetowych. Wszędzie tam, gdzie klienci oczekują zaplecza bazodanowego zbudowanego w oparciu o sprawdzony system i nieprzychylnie reagują na rozwiązania open-source, można dziś zaproponować Oracle Database 10g Express Edition.
Nie należy się przerażać nazwy Oracle, która kojarzy się nam przede wszystkim - z bazą danych z ogromną ilością poleceń, plików konfiguracyjnych i wiadomości, jakie należy posiąść, by móc wykorzystać możliwości tej bazy danych. Tymczasem wiedza niezbędna do komfortowej pracy z serwerem Oracle nie jest wiedzą tajemną dostępną jedynie dla komputerowych guru. Rosnąca popularność Oracle powoduje, że jego znajomość staje się sporym atutem na rynku pracy. Warto więc poświęcić trochę czasu na opanowanie go.
Co nam będzie potrzebne ?
Aby cokolwiek zrobić należy w pierwszej kolejności zainstalować serwer baz danych Oracle 10g Express Edition. Oprogramowanie możemy pobrać ze strony Oracle:
http://www.oracle.com/technology/software/products/database/xe/htdocs/102xewinsoft.html
Uwaga
Aby pobrać niezbędne oprogramowanie niezbędna jest wcześniejsza rejestracja.
Serwer baz danych Oracle 10g dostępny jest na następujące platformy systemowe - czyli można go zainstalować na :
* Windows 2000 Service Pack 4
* Windows Server 2003
* Windows XP Professional Service Pack 1 lub nowszy
* Red Hat Enterprise Linux RHEL3 , RHEL4
* Suse SLES-9
* Fedora Core 4
* Red Flag DC Server 5.0/MIRACLE LINUX V4.0/Haansoft Linux 2006 Server
* Debian 3.1
Uwaga
Dla poprawnej instalacji bazy danych Oracle w środowisku Linux wymagane są następujące komponenty:
* glibc release 2.3.2
* libaio release 0.3.96
Osobiście wybrałem wersję dla MS Windows . Czyli już wiemy na jakim systemie będziemy instalować Oracle teraz należy zaakceptować warunki licencji i pobrać odpowiednie pliki - ja wybrałem uniwersalne wersje instalacyjne.
Server Baz Danych
Oracle Database 10g Express Edition (Universal) OracleXEUniv.exe (216,933,372 bytes) Multi-byte Unicode database for all language deployment, with the Database Homepage user interface available in the following languages: Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified and Traditional), English, French, German, Italian, Japanese, Korean and Spanish.
Wymagania Systemowe:
- Wymagane wolna przestrzeń dyskowa :
-
- Serwer baz danych : 1.6 gigabytes minimum
- Oprogramowanie klienta:75 megabytes
- Protokół Sieciowy TCP/IP
- Pamięć Operacyjna RAM : 256 megabytes minimum, zalecane 512 megabytes
- Microsoft Windows Installer (MSI) ( jeżeli pobraliśmy pliki z rozszerzeniem MSI ) :MSI version 2.0 lub nowszy ( pobrać można ze strony Microsoft ( http://msdn.microsoft.com/ )
- Zainstalowana jedna z poniższych przeglądarek internetowych:
- Microsoft Internet Explorer 6.0 lub nowsza. Sposób konfiguracja podany jest na stronie - Microsoft Internet Explorer
- Netscape Navigator 7.2 lub nowsza.Sposób konfiguracja podany jest na stronie - Netscape Navigator
- Mozilla 1.7 lub nowsza.Sposób konfiguracja podany jest na stronie - Mozilla
- Firefox 1.0 lub nowsza.Sposób konfiguracja podany jest na stronie - Firefox
Instalacja
Przed przystąpieniem do instalacji należy:
- Zalogować się do systemu ( w moim przypadku MS Windows 2000 ) jako administrator , lub jako użytkownik z uprawnieniami administracyjnymi.
- Jeżeli poprzednio mieliśmy zainstalowaną poprzednią wersję Oracla ( ale została odinstalowana ) należy usunąć ze zmiennych środowiskowych wpis ORACLE_HOME.
- Uruchamiamy uprzednio pobrany plik OracleXEUniv.exe.
- Na ekranie pojawia się okno powitalne instalatora Oracle 10g Express
- Klikamy myszką w przycisk "next" - pojawia się okienko z warunkami licencji instalowanego produktu.
- Po zaakceptowaniu warunków licencji , należy kliknąć myszką w przycisk "next" od tego momentu rozpoczyna się właściwy proces instalacji. Następnym oknem jest okno z wyborem lokalizacji instalacji bazy danych Oracle 10g.
- W trakcie instalacji instalator poprosi nas o podanie hasła dla użytkownika "system" lub "sys" - nazwy podanych użytkowników są nazwami preinstalowanymi czyli takim "wbudowanymi".
- Ostatnim oknem , które jest wyświetlane podczas instalacji jest okno z informacjami dotyczącymi ustawień portów ( Informacja ta jest przydatna w przypadku gdy np. mamy zainstalowane wcześniej inne serwery baz danych, HTPP).
- Na tym kończy się proces instalacji bazy danych. Instalator Oracle utworzy grupę "Oracle Database 10g Express Edition" w skład której wchodzą następujące elementy.
Pierwsze uruchomienie.
Po pomyślnym zainstalowaniu bazy danych instalator "zapyta użytkownika - Czy uruchomić moduł administracji"
Uwaga
Administracja bazą danych odbywa się za pomocą strony www która dostępna jest jedynie lokalnie.
Wynik instalacji można samodzielnie sprawdzić wpisując w przeglądarce następujący adres http://127.0.0.1:8080/apex.
Po uruchomieniu w oknie przeglądarki pojawia się strona ( lokalna ) administracji bazy danych Oracle 10g Express Edition.
Uwaga.
Przedstawione zdarzenia działy się pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 2000 z zainstalowanym Service Pack 4. Komputer wyposażony 512 Mb pamięci RAM.
piątek, marca 28, 2008 | Etykiety: Oracle, PHP | 0 Comments
Proces Tworzenia
Od Czego Zacząć ?
Każde przedsięwzięcie, które postanowiliśmy wdrożyć w życie powinno mieć sporządzony Plan. W trakcie procesów tworzenia różnorodnych projektów napotykamy na problemy, których niestety przed przystąpieniem do działania nie przewidzieliśmy.Są to niespodziewane wydatki, brak znajomości rynku lub technik marketingu. Wyobraźmy sobie ile czasu i co za tym idzie pieniędzy jesteśmy w stanie zaoszczędzić.
Plan - Misja i cele
Musimy jasno sprecyzować misję i cele powstania strony aplikacji WWW . Sporządzenie własnego Planu w dużym stopniu zabezpieczy nas przed wieloma frustrującymi chwilami, jakie napotykają osoby, które tą ważna część tworzenia pomijają! Zauważmy, że najistotniejszym jest też to, czego się uczysz, opracowując poszczególne elementy, które przygotowują nas do podejmowania decyzji w zmiennych okolicznościach.
Dlatego Na Początku Określimy:
- Kto będzie głównym projektantem?
- Kto będzie należał do zespołu odpowiedzialnego za stronę WWW.
- Wyznacz cele witryny i powody jej powstania.
- Określ konkurencję.
- Określ odbiorców docelowych.
- Przeprowadź wstępne prognozy odpowiedzialności ale i przewidywanych korzyści
- Oszacuj wstępne koszty
Bardzo zalecam zastosowanie się do powyższych wskazówek, ponieważ wiemy jak to jest kiedy, wydaje się, że wszystko ma się opracowane w głowie, a mimo wszystko coś nie przebiega tak pomyślnie, jak byśmy tego chcieli. Zaplanuj wszystko, co tylko jesteś w stanie zaplanować.
Zwróćmy uwagę na możliwość przyszłej rozbudowy
Należy zwrócić uwagę na konstrukcję i możliwości przyszłej rozbudowy swoich stron. Wszystko wydaje się proste i oczywiste. Jeśli stronę zaprojektuje się samemu to nie ma problemu w odszukaniu konkretnych plików w celu ich dalszej modyfikacji. Jednak w momencie gdy odpowiadają za nią także inne osoby, aktualizacja z ich strony będzie zajęciem trudnym i czasochłonnym.Obecnie mamy do dyspozycji dużo systemów zarządzania treścią (Zobacz: Systemy CMS). Są one bardzo wygodne i niezastąpione w przypadku dużych ( ale nie koniecznie dużych ) serwisów WWW z równie duża liczbą ludzi uczestniczących w projekcie. Edycja staje się prosta i bardzo szybka.
Zwróćmy uwagę na dostępność i funkcjonalność
Od kilku lat wiele się mówi i pisze o funkcjonalności serwisów www. Powstało już kilkanaście poradników, wydano kilka książek, jednak wciąż w sieci tak globalnej jak i polskiej pojawiają się nowe strony pozbawione zupełnie funkcjonalności lub łamiące wiele jej podstawowych zasad.Sam nie zwracałem uwagi czy tworzona strona ( serwis ) WWW jest dostępny oraz funkcjonalny dla osób “sprawnych inaczej” do momentu prezentacji pierwszej mojej strony WWW dla firmy zagranicznej. Wtedy padło pytanie:
“czy widziałem tą samą stronę tak jak widzi ją osoba która nie rozróżnia kolorów ???”
Tak - bardzo ważne jest to ,ażeby zaprojektować stronę serwisu aby była ona dostępna i w miarę funkcjonalna dla innych osób czasami mniej sprawnych niż przeciętny człowiek.
Wracając jednak do budowy standardowej strony WWW ,a wygląda ona w następujący sposób. Zaczynając od góry :
Tytuł strony – pojawiający się na pasku przeglądarki tekst jest ważny z dwóch powodów. Pierwszy pozwala łatwo zorientować się na jakiej stronie jesteśmy i przełączyć się gdy mamy otwartych więcej okienek przeglądarki. Drugi – pamiętajmy, że po dodaniu do ulubionych pod właśnie taką nazwą będzie nam się pojawiał serwis w zakładkach. Dlatego nadanie tytułu „strona główna” nic nikomu nie mówi. Taki błąd znalazłem na nowej stronie Legii Warszawa.
Logotyp i hasło reklamowe – pozwala szybko zorientować się czy strona na którą weszliśmy zawiera to co oczekujemy. Logotyp powinien być odpowiedniej wielkości i odróżniać się od pozostałej części. Hasło reklamowe, mówiące o działalności firmy lub zawartości strony powinno być krótkie, jedno,- dwuzdaniowe. Niekiedy hasło reklamowe jest zbędne. Zwłaszcza w przypadku gdy nazwa firmy zawiera już branżę w której działa, np. Mikulska Klinkier, lub firma jest globalne znana, np. Adidas.
Paski nawigacyjne – jedna z najważniejszych części każdej witryny. Przy projektowaniu pasków nawigacyjnych należy pamiętać o kilku rzeczach.
• Wybrać najważniejsze informacje, do których bezwzględnie powinny znaleźć się odnośniki na stronie głównej.
• Ustalić hierarchię kolejności. Często zdarza się, że pierwszy przycisk na pasku nawigacyjnym stron wizytówek firm to „o nas”. Jeśli jednak zobaczymy do statystyk, to najczęściej przeglądaną podstroną jest „oferta”. Strona „o nas” to zaledwie kilka procent całego ruch w witrynie. Dlaczego zatem wyróżniać tą stronę?
• Jeśli dzielimy paski nawigacyjne na pionowy i poziomy to dokładnie pogrupujmy tematycznie informacje na główne i dodatkowe. Brak grupowania tematycznego linków to jeden z najpowszechniejszych błędów funkcjonalności stron www.
• Jeśli musimy zastosować mocno rozbudowane menu używaj zakładek. Są najprostszym i najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem jakie do tej pory wymyślono.
Układ modułów na stronie. Każda strona składa się z modułów i podobnie jak podczas grupowania odnośników powinniśmy też przemyśleć grupowanie modułów. Najważniejsze moduły powinny znajdować się na środku strony. Moduły powinny być od siebie wyraźnie oddzielone, reklamy opisane by nie było wrażenia, że są one częścią serwisu. Do tego celu możemy używać różnego tła czy też obramowań lub linii. Pamiętajmy też o tym, że strona ma swój obszar. Na tym obszarze musimy zmieścić pewną ilość informacji. Projektując stronę uważajmy by rzeczy mało istotne nie przesłoniły treści właściwej.
Grafika strony. Często spotyka się strony w których elementy graficzne górują nad treścią. Natłok ruchomych elementów, szeroka paleta barw – wszystko to powoduje, że właściwy przekaz schodzi na dalszy plan. Przypomnijmy sobie do czego służy Internet. Do szybkiego przekazywania informacji, oczywiście przede wszystkim. Zatem dbajmy o to by strona była jak najbardziej czytelna. Unikajmy kolorowego tekstu na tle. Dobierajmy tak tła i kolor fontów by był on łatwy w odczytaniu. Unikajmy też fontów szeryfowych. Są to takie kroje pisma w których występują ozdobniki, wywijasy itp. Podstawowe fonty to Tahoma, Verdana, San Serif. Grafika strony powinna też być dopasowana do treści. Jeśli budujemy stronę katalogującą firmy to pokażmy na niej zadowolonych menedżerów, uścisk dłoni itp. Na takiej stronie fotografia samolotu nic nie będzie mówić.
Stopka strony to jest nie mniej ważna niż pasek nawigacyjny. W stopce podajemy zazwyczaj informacje dodatkowe. Są to najczęściej: polityka prywatności, nazwa właściciela strony, możliwości reklamy na stronie lub powtórzenie paska nawigacyjnego górnego z uzupełnieniem o inne linki.
środa, marca 26, 2008 | Etykiety: HTML | 0 Comments
Kategorie
Archiwum Bloga
-
►
2012
(1)
- ► 04/08 - 04/15 (1)
-
►
2011
(1)
- ► 07/24 - 07/31 (1)
-
▼
2008
(25)
- ► 05/18 - 05/25 (2)
- ► 05/11 - 05/18 (2)
- ► 05/04 - 05/11 (4)
- ► 04/27 - 05/04 (1)
- ► 04/20 - 04/27 (4)
- ► 04/13 - 04/20 (3)
- ► 04/06 - 04/13 (2)
- ► 03/30 - 04/06 (3)
Czytane Blogi
Czasopisma,Magazyny
CSS,HTML,XHTML
Joomla
Bloggerized By GosuBlogger.
Design by Luka Cvrk. Wordpressed by Ego with the help of Gift Baskets. Archived by WP Themes